Vzrostlý strom unikl botanikům

8.9.2017
Detaily nově objeveného stromu Incadendron esseri, L značí mikroskopický řez slupkou semene, K a N jsou pro srovnání řezy plodem podobného stromu Senefelderopsis ze stejné čeledi, který roste na Guyanské vysočině (obr. PhytoKeys 85: 69-86 (31 Aug 2017) https://doi.org/10.3897/phytokeys.85.14757)

Dosud neznámou drobnou žoužel objeví biologové každou chvíli. Málokdy se stane, aby pozornosti unikal nepříliš vzácný vzrostlý strom. Incadendron esseri dorůstá výšky 6 až 26 metrů s kmenem o průměru do 56 cm. Roste ve třech lokalitách v Peru a Ecuadoru ve výšce 1.800 - 2.400 m. Celá oblast je druhově bohatá, takže zůstal nepovšimnut.

Je jediným příslušníkem nového samostatného rodu z čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae, angl. spurge), kam přináleží několik tisíc druhů bylin i dřevin, např.kaučovník, skočec anebo u nás rostoucí pryšec chvojka. Mezi pryšcovité patří i podivná smrdutá rafflesie.

K objevu dodal Kenneth Wurdack, botanik ze Smithsonian's National Museum of Natural History: “Ukazuje se, že mnohou rozmanitost přírody dosud neznáme a že nápadné nové druhy na nás čekají leckde, jak v odlehlých nedotčených lokalitách, tak na vlastním dvorku.“

Na snímcích vidíme různé detaily nově objeveného stromu, L značí mikroskopický řez slupkou semene, K a N jsou pro srovnání řezy plodem podobného stromu Senefelderopsis ze stejné čeledi, který roste na Guyanské vysočině (obr. PhytoKeys 85: 69-86 (31 Aug 2017) https://doi.org/10.3897/phytokeys.85.14757).

Protože roste na území bývalé incké říše, pojmenovali ho objevitelé Incadendron, což znamená incký strom. Dendron je strom v řečtině. Druhové jméno esseri nese na počest Hanse-Joachima Essera, významného německého botanika a experta na pryšcovité rostliny.

Neznámá palma, akademon.cz 20.1.2008

 
Odeslat komentář k článku "Vzrostlý strom unikl botanikům "



Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Vzrostlý strom unikl botanikům " e-mailem

Diskuse/Aktualizace